Podstatou zmluvy o tichom spoločenstve je, že tichý spoločník sa zúčastňuje na podnikaní inej fyzickej alebo právnickej osoby, podnikateľa tým, že mu poskytne vklad bez toho, aby sa osobne zúčastňoval podnikania. Na podnikaní sa tichý spoločník podieľa jednak poskytnutím určitého vkladu podnikateľovi jednak prijatím časti zisku zodpovedajúcej jeho podielu na výsledku podnikania.
Zmluva o tichom spoločenstve je upravená v §673 až §681 Obchodného zákonníka. Tichý spoločník sa zaväzuje poskytnúť podnikateľskému subjektu určitý vklad a podieľať sa ním na jeho podnikaní. Tichý spoločník je povinný predmet vkladu odovzdať podnikateľovi alebo umožniť mu jeho využitie pri podnikaní podľa zmluvy.
Uzavretím zmluvy o tichom spoločenstve nevzniká nová obchodná spoločnosť, ale ide len o obchodno – záväzkový vzťah medzi podnikateľom a tichým spoločníkom. Zmluva musí mať písomnú formu. Podstatnými náležitosťami zmluvy sú:
- stanovenie výšky vkladu tichého spoločníka
- určenie časti zisku vyplývajúcej z podielu tichého spoločníka na výsledku hospodárenia
Výhody tichého spoločníka:
- má možnosť zhodnotiť svoje prostriedky bez vzniku povinnosti osobne sa zúčastňovať na podnikaní svojho partnera
- znáša len obmedzené riziká do výšky svojho vloženého vkladu
- voči tretím osobám ostáva v anonymite
- neručí priamo veriteľom
- má právo kontroly podnikateľa
Výhody podnikateľa:
- možnosť získať finančné alebo majetkové zdroje nevyhnutné na podnikanie bez toho, že by podnikateľ bol vo svojej podnikateľskej činnosti tichým spoločníkom obmedzovaný
- tichý spoločník nie je oprávnený zúčastňovať sa na obchodnom vedení spoločnosti
Máte záujem dozvedieť sa viac? Radi Vám poskytneme potrebnú súčinnosť, neváhajte nás kontaktovať.